sosyal fobimi

uye
türkan
26.11.2013 16:31

Durum : Kapalı (17.12.2013 17:01)
Nur hocam acil yardıma ihtiyacım var.5,5 yasında oğlum var. son zamanlarda çok hırçın devamlı bana saldırıyor boğazımı sıkıyor yapma annecim diye uyarıyorum vazgeçmiyor şu an anaokuluna gidiyor boğaz sıkma olayını okulda öğrenmiş anladığım kadarıyla arkadaşı boğazını sıkmış öğretmenine şikayet etmiş.iki senedir anaokuluna gidiyor yinede zor gönderiyorum içeri girerken benden ayrılmak istemiyor haftasonu sosyalleşsin diye foklore götürüyorum sınıfa girerken beni çekiştiriyor servise veremiyorum binmiyor babası sabah okula arabayla bırakayım diyor ben de gitmezsem arabaya binip babasıyla gitmiyor arkadaş ortamına girmek istemiyor bişey yaparken ya yapamazsam bana gülerlerse diye başlamak istemiyor arkadaş ortamında girgin olan çocuğun yanında yer alıp ona uyuyor netten biraz araştırdım sosyal fobisi olabilrmi bursada oturuyorum kimden yardım alabilirim bana yol gösterirmisiniz

Cevaplar

uzman
Nur Aydoğan
17.12.2013 17:01
Merhaba,
Oğlunuzda bir takım davranış problemleri var. Size tavsiyem etrafınızda, yaşadığınız yerde çocuğunuzla ilgili yardım alabileceğiniz psikolog araştırmanız. İnternetten bursa psikolog yazarak aratın, çıkacaktır. Şimdi bu yaşanılan sorunlar ileride size daha farklı formlarda zorluk yaşatacaktır.
Şimdilik size tavsiyem, Bir tablo yapın ve hedef davranış olarak bir tane seçin ve resimle o davranışı ifade edin. mesela "vurmak yok" gibi arkadaşlarıyla iyi oynayan çocuk resmi. Altına kutucuklar yapın ve her güzel geçen kreş gününe etiket yapıştırın. bu etiketler 10a ulaşınca süpriz bir hediyenin onu beklediğini söyleyin. Öfkelenmeyin, sakinlikle davranın, çocuğunuzun izlediği çizgifilmlere dikkat edin. vukuatlı günlerinde "annecim, bugün okulda arkadaşına zarar vermişsin, gel bakalım şimdi mutfak masasında 5,5 dk. düşün bu yanlış davranışın üzerine"diyin. düşünme cezası verin.