küçük bir soru

uye
simgenur
31.05.2013 08:32

Durum : Kapalı (06.07.2013 16:30)
Nur Hanım merhabalar,
Nasılsınız?
 Çeşitli aralıklarla 1 sene depresyon tedavisi gördüm ve doktorum yaklaşık 6 ay önce anti-depresan ilaçları kesti.İlaçları alırken de kendimi çok iyi hissetmiyordum ama duygu durumumda belirgin bir düzelme var.6 seans falan da psikoterapi aldım ama ikisini bir psikologtan aldım,başlangıç aşamasında bıraktım.Bir psikologtan da 4 seans falan aldım daha kötü olduğum için onu da bıraktım.
Benim bir sorum olacaktı:Şu an iyi olan /güzel olan yani pozitif anlamda hiçbir şey hissetmiyorum ve hiçbir şey beni mutlu etmiyor.Beni mutlu edecek bir hobi,arkadaş grubu vb bir şey de yok.Yeniden ilaç kullanmak aklımdan geçiyor ama psikiyatristim de gerek olmadığını söylüyor.Hobi,arkadaş grupları,spor falan öneriyor ama ben bunları yapacak gücü kendimde hissetmiyorum ve arkadaşlarımın çoğu beni hayal kırıklığına uğrattığı için arkadaş edinmek de istemiyorum.Bu durumda ne yapmayı önerirsiniz?Psikolog seanslarına ayırak bütçem de yok.Kendi kendime nasıl yardım edebilirim?İçinden bir şeylere karşı istek gelmesi için ne yapmalıyım acaba?
Şimdiden teşekkür ederim.

Cevaplar

uzman
Nur Aydoğan
06.07.2013 16:30
Merhaba, iyiyim teşekkürler. Aslında doktorunuz zaten size yapmanız gerekeni söylemiş. Amaçsızlık insanı daha depresif, daha karamsar bir hale getirir. Kendinize bir amaç edinin. Üzerinizdeki ölü toprağının silkelendiğini göreceksiniz. Bir eser oluşturmaya çalışın, birilerine yardım edin, bir hayvan besleyin, yaşlı birinin alışverişini yapın, aile büyüklerinizi ziyaret edin bunlar sadece öneriler. Ama bir şekilde harekete geçin. Başlangıç noktası olarak, yarıın sabah kalkınca yapacak bir hedef belirleyin kendinize.