eşim okb hastası tedaviyi kabul etmiyor

uye
isra
18.03.2013 21:26

Durum : Kapalı (20.03.2013 01:38)
selamünaleyküm Nur Hanım.  ben 29 yaşında 11 yıllık evliyim.eşim 50 yaşında biyolog.eşimin obsesyonları var v ekısmen kabullensede tedaviyi kabul etmiyor.ne yapacağımı bilmiyorum.aileside kabul ettiler ama tedaviye gitmesi için hiçbir girişimde bulunmadılar.çatışmalı bir evliliğimiz var ve buyüzden kızımında psikolojisi bozuldu.diyaloğumuz bozuldu.eşim heryeri her şeyi çamaşır suyuyla siliyor.günlük 4 gazete alıyor ve biriktiriyor.pilastik metal yollardan toplayıp  biriktiriyor.bir kısmını geri dönüşüme satıyor.evde 2ton kağıtla yaşadığımız günler oldu.mükemmeliyetçilikte var ve buyüzden hiçbir yaptığımız(kızım ve ben)onun için yeterli değil.anahtarını hergün yıkar,ceptlf cüzdan vs çamaşır suyuyla hergün siler...ben ne yapabilirim NUR Hanım? en sevdiği insanlarla dahi ikna edemedik tedaviye.ENDER KARACA,HAYRETTİN KARApsikiyatrist arkadaşları onlarada gitmedi...sevgiler saygılar.lütfen bana bi cevap yazın.

Cevaplar

uzman
Nur Aydoğan
20.03.2013 01:38
  • Doç. Dr. Adnan Cansever diyor ki,
  • Başvurması konusunda ısrar etmeye devam etmek yerine, başvurmaktan kaçınmasının nedenlerini anlamaya çalışın.
  • Bu girişimleri bir olayın ardından yaşanan kızgınlık yerine, sakin bir zamanda mantıklı cümlelerle gerçekleştirin.
  • Başvurunun normal olduğunu vurgulamak yanında gizliliği güvence altına almaya çalışın.
  • Bu konuda başkalarından yardım isterken, kişinin istemediği kişilere sırrının açıklanmasından rahatsız olabileceğini unutmayın.
  • Kandırarak doktora götürmenin geçici bir çözüm olacağını ve hatta zararlı olabileceğini göz önünde bulundurun.
  • Bir doktora gidelim demek yerine, belirlediğiniz bir doktora gitmeyi önerin ve neden bu doktoru seçtiğinizi açıklayın.
  • Tüm çabalar işe yaramıyorsa, olayı sıkıntı yaratacak düzeye getirmeyin. Daha uygun bir zamanda, uygun bir şekilde yeniden deneyin.
  • Doktora götürmüş olmanın her şeyi çözmek anlamına gelmediğini unutmayın.

Benim bir önerim daha var. Artık seninle yaşamak çok zorlaştı. Seninle yaşamak farklı bir boyut aldı. Öncelikle kendim için psikiyatriste gitmek istiyorum. Ve bu sorun evlililğimiz ve ikimizle ilgili olduğu için senin de benimle gelmeni ve beni yalnız bırakmanı istemiyorum diyebilirsiniz.
geçmiş olsun.