29 ay oğlum

uye
sltnmert
01.10.2012 14:45

Durum : Kapalı (01.10.2012 15:21)
merhaba size birşey danışmak fikir almak istiyorum..oğlum son zamanlarda hırçınlaşmaya başladı ..mesela sokağa çıktığımızda herkese vuruyor çoçuklara sokaktaki çöpleri bile elletmek istemiyor git burdan hepsi benim diyor..eğer aksi davranış olursa ya çoçuğu ısırır yada iter vurur..oyun grubuna verdim ama daha 1 hafta oldu gözlemleme olarak irşey diyemeyecğim..bana ve babasınada vurmaya itemeye başladı..ne yapacağımı bilmiyorum çok sinirlerim gerildi tahammülsüz oldum bu aralar..ne yapmamız gerek nasıl davranılmalı dr gitmelimiyiz..iyi günler

Cevaplar

uzman
Tuğba Sargın
01.10.2012 15:21
öncelikle merhaba ;
Çocuklarda yaklaşık 1,5 yaşında başlayarak 3,5yaşına kadar devam eden zorlu bir dönemdir. Bu dönemde çocuk daha saldırgan ve inatçı tavırlar sergileyebilir. Çocuklar bir yaşından sonra çevresindeki her şeyle daha çok bağlantı kurar adeta keşif yapmaya başlar. Kendirini ve isteklerini çevresindeki herkese kabul ettirme çabası içindedir. Birey olma yolundaki adımlarını attığı için huysuz ve ısrarcı tavılar sergilemesi doğaldır. Çünkü 2 yaşına kadar anne ve babasına bağımlı yaşayan çocuk yürüme ve konuşmanın başlamasıyla kendini ifade etme yollarını arar. Dolayısıyla sosyalleşmenin ilk adımlarını atmaktadır. Çocukların yaptıkları davranışlar değişim gösterebilir. Anne ve babaların davranışlarındaki farklılıklar da durum değişikliği yaratabilir. 
Bu dönemin 2 Yaş sendromu olarak adlandırılmasında ki tek sebep ise çocuğun kendini ve çevresini keşfetme çabaları karşında ailenin davranışları sebebi ile sık sık ebeveynler ve çocuk arasında çatışmaların yaşanmasıdır.Aşırı tepki olarak saç ve yüzüne zarar verme ya da anne ve babasına saldırma gibi eğilimlerde de bulunabilir..Ebeveynler bu durumu doğal bir davranış olarak karşılamalıdır.
  • Baskıcı ve engelleyici tavırlardan uzak durmalıdır. Çocuklar yaşları ilerledikçe sizin davranışlarınıza ve verdiğiniz eğitime alışacaktır. 
  • Eğer sizde sinirlerinize hakim olamazsınız bu davranış şekli kalıcılaşabilir..sizin için ağır olduğu kadar onun için de zor bir dönem sakın unutmayın! Ayrıca mutlaka oyun grubunda onu inceleyin ve gözleminizi tekrar bize iletin iyi günler..