Lütfen yardımcı olurmusunuz size çok ihtiyacım var!!!

uye
sunrise
29.07.2012 07:37

Durum : Kapalı (30.08.2012 23:34)
Merhaba Nur Hanım
Ben 20 yaşında üniversite 3.sınıf öğrencisiyim.Kendimi çok kötü hissediyorum beni anlayan biriyle konuşmaya çok ihtiyacım var.
Ben çok güler yüzlü iyimser kimseyle bir sorunu olmayan biriyim.Bu çok güzel birşey gibi ama bazen beni öyle bunaltıyor ki anlatamam sanki hep öle olmak zorundaymışım gibi insanlara gün içindeki duygularımı yansıtamıyorum moralim mi bozuk çok mu mutluyum anlayamıyorlar çoğu zaman bazen kendimi robot gibi hissediyorum.
İnsanlara kendimi ifade etmekte zorluk çekiyorum.Beni tanıyamıyorlar nasıl biri olduğumu çözemiyorlar.Belkide ben bile kendimi tam anlamıyla tanımıyorum.
Konuşmak öyle zor geliyor ki sanki aklıma konuşacak hiiiiiiç bir şey gelmiyor.Arkadaşlarım benim için saf, sıkıcı, sessiz kız diye düşünüyorlar.Bu durum beni deli ediyor çünkü durumun farkındayım.Bende onlar gibi eğlenceli hoş sohbet biri olmak istiyorum.Sınıfta ha varlığım ha yokluğum hiç önemli değil farkında bile değiller ki ... Bir insan hiç mi espiri yapamaz sanki yapamıyorum arkadaşlarımda fazla konuşmayınca sıkılıyorlar artık onlarla hiç muhabbetim olmuyor.
İnsanlarla konuşurken ne söyliceğimi o an düşünemiyorum sanki ama sonra yalnız kaldığımda düşündüğümde ben niye şunu söylemedim yaaa diye pişman oluyorum niye ozaman aklıma gelmiyor diye kızıyorum kendime ama iş işten geçmiş oluyor.
İnsanlarla konuşurken sanki biran ne konuşacağımı şaşırıyorum heyecanlanıyorum söylemek istediğim cümleyi doğru bir şekilde söyleyemiyorum beynim adeta bomboş oluyor sanki düşünemiyorum kalabalıkta yada dışarda sokakta yapacağım şeyleri bile şaşırıyorum unutkanlıkta var tabi artık biraz önce okuduğumu sölediğimi dinlediğimi unutuyorum buda çok moralimi bozuyor.
Bazen konuşurken söylediğim kelimeden sonra gelecek kelimeyi toparlayamıyorum ve aynı kelimeleri tekrarlıyorum yada gereksiz bir kelime kullanarak konuşmayı kesiyorum arada konuşmaya çalışırken dil sürçmesi yada ağızdan yanlış çıkması illaki oluor böle olunca artık içimden hiç konuşmak gelmiyor.
Bir ortamda hakkımı arıyamıyorum bir yandan da içim içimi yiyor niye bişey diyemiyorum diye.
Utnagacım zaten bu anlattıklarımdan belli oluyor belki ama bir yandan da bazen öyle bir cesaret geliyorki arkadaşlarımın konuşmaya cesaret edemediği( hoca, arkadaş vs.) kişilerle ben gidip konuşabiliyorum buda nasıl oluyor bilmiyorum.
Anlıcağınız üzere galiba baya sıkıntılı biriyim yıllardır bu böyle hep düzelmek için çabaladım olmadı artık çok bunaldım ortaokulda lisede hep rehber hocalarımla konuştum ama hiç bir yararı olmadı.Üniversiteye geldim arkadaş ortamı gene aynı sessiz kız diye benimsediler beni bu durumdan kurtulmak için kendimi sosyal etkinliklere  verdim ama onlarda bile çok başarılı olduğum söylenmez .Bazen düşünüyorumda zekamda mı bir sorun var anlamam mı kıt herşey ondan mı kaynaklanıyor offf bilemiyorum lütfen yardımcı olun bana çok ihtiyacım var okulum bitecek ve işe başlıcam bu durumda çalışmam bile çok zor .s

Cevaplar

uzman
Nur Aydoğan
30.08.2012 23:34
Merhabalar,
Kendinizi karşınızdakilere ifade edemediğinizden yakınıyorsunuz ama bana derdinizi gayet güzel bir şekilde yazarak ifade etmişsiniz. Oysaki en zor kendini ifade etme şekli yazarak ifade etmektir. Her zaman için karşılıklı iletişim daha kolaydır. Belki de birisiyle konuşurken sadece ve sadece o an onu dinlemekle meşgul olmalısınız. Ben ne konuşabilirim, şimdi ne söylemeliyim diyerek belki de endişeleniyorsunuz. Söyleyeceklerinizle ilgili olarak başkalarının ne düşüneceğiyle ilgili olumsuz düşünceleriniz yoğun olabilir mi acaba?