TARTIŞMA

uye
tukey
02.03.2012 14:58

Durum : Kapalı (02.03.2012 15:06)
16 yaşındayım ve ruhsal bunalımdayım annemle çok fazla tartışıyoruz hatta bana dayak ve şiddet uyguluyor ve hep küçük sorunlar yüzünden şiddet uyguluyor. Bir gün hatırlamıyorum ki yastığa yattığımda ağlamamışım. Çok mutsuzum intihar etmek ölmek istiyorum ve artık dayanacak gücüm kalmadı. Lütfen bana bir yol gösterin artık sabrımın son noktasına geldim. Şimdiden teşekkürler”

Cevaplar

uzman
Emin Okan Okyay
02.03.2012 15:06
  Kendine güvenen ve ilişkilerinde başarılı bireyler yetiştirmenin sorumluluğunu taşıyan aileler ne yazık ki bu sorumluluklarını yerine getirmiyorlar.
  Sorunlu çocuklarla çalışırken ana-babaya ” Şayet aile içi şiddet var ise sorunlu çocuğunuz değil   sizsinizdir, şiddet devam ettiği sürece çocuğunuza nasıl yardımcı olmamı beklersiniz?” derim.
 Bu, ameliyata alınacak hastanın bir gün önceden karnını tıka basa doldurmasına benziyor. Nasıl ki cerrah böyle bir hastaya narkoz vermez, “şiddetin iletişim biçimi” olduğu ailelerde de gece işemeleri, kekemelik , hırsızlık, gece korkuları , saldırganlık ve benzeri duygusal - davranışsal sorunlara çözüm bulunamaz.
Annenizin psikolojik sorunları var bunları aşamadığı için size saldırıyor. Psikolojik yardım alması gerek. Siz de yarattığı travmanın farkında olması için onunla konuşun. Faydası yoksa diğer aile büyüklerinizi devreye sokun.
Emin Okan OKYAY
5052318243