sinir...

uye
eley
29.12.2011 15:12

Durum : Kapalı (29.12.2011 15:19)
Cok sinirliyim cevremdekiler de oyle soyluyorlar..Yanlıslara ve tersliklere tahammulum yok? özellikle iş ortamında iki yüzlü ilişikilere dayanamıyorum ve surekli suratı asık , gulmeyen, asabi biri oldum. Bana onerileriniz olabilir mi acaba?

Cevaplar

uzman
Emin Okan Okyay
29.12.2011 15:19

Ofke, insanın en temel ve en önemli duygularindan biri ve yasami surdurmek icin  gerekli. Kendimizi korumak zorunda kalinca normalde yapamayacagimiz seyleri öfkeli olunca yapabilme gücü buluyoruz.?tilmislik, anlasilmamak, yalnizlik, kiskancli ve haksizliga ugradigini düsünme, öfkeye zemin hazirlar.Bu duygularin olusumunu kontrol edemeyiz ama ifade edilis tarzini ve bu duyguya yol acan düsünce bicimimizi kontrol edebiliriz.
Ofke duygusu ve ifadesinde de büyük bir paradoksla karsi karsiyayizdir.Eger kizginligimizi ifade edersek kötü oluruz, bastirirsak öfke hiddete dönüsür ve kötü oluruz, eger reddersek hislerimize guvenmemeyi ogrenerek yine kötü hissederiz.Sonucta öfke bize kendimizi kötü hissetme ve sucluluk duygusunu da yasatir.Isyerleri, bastirilan ofke icin ideal ortamlardir. Haksizlik yapan patrona kizamazsiniz cunku sizi isten atma tehlikesini goze alamazsiniz.Yalanci ve cikarci arkadasinizla yüzlesemezsiniz cunku arkanizdan cevirecegi dolaplardan ürkersiniz.
Önemli olan ofkenizin varligini kabul etmeniz ve kendinize kizmak icin izin vermenizdir.Mesela, "su an öfkeliyim, su nedenle, bana yaklasmayin"  mesaji etkili olabilir.Ayirca öfkenizin olusumuna yol acan düsünce biciminizi de belirlemeniz iyi olacaktir.Mesela, "beni adam yerine koymuyorlar" , "haksizliklara dayanamiyorum" "ben calisiyorum o yalaka odullendiriliyor"  gibisinden düsünüyorsaniz, unutmayin ki hayat adil degildir.
Ofkenin ruhsal ve bedensel sagliginiz uzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek icin cesitli nefes egzersizleri ogrenmek, yeni düsünce bicimleri gelistirmek veya o ortamdan ayrilmak gibi secenekleriniz oldugunu unutmayiniz