patalojik aşk

uye
leyl08
11.12.2011 19:11

Durum : Kapalı (11.12.2011 19:33)
patalojik aşkın altında yatan sebepler ve kurtulma yöntemleri nelerdir? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

Cevaplar

uzman
Adem Esen
11.12.2011 19:33

Bir kişiyi âşık olmak için seçip, onu kafamızda yücelttikçe yüceltiriz. Bu aşk bizi yıpratıyor ve zarar veriyor bile olsa, aşkı yaşadığımız o an için gözlerimiz görmez, kulaklarımız duymaz olur. Kendimizi, gittikçe daha fazla bunalıma ve çıkmaza sürükleriz.


Aşk eğer karşılıklıysa, her iki taraf da aşkına karşılık bulduğu için hem mutlu olur, hem de kendilerine olan özgüvenleri artar. Kişi, aşık olmadığı zamanlara göre daha mutlu olduğundan daha sağlıklıdır. Patolojik aşk denince kendi kendine acı çektirmek olarak tanımlanan mazoşizm devreye giriyor. Bazılarının mazoşistik bir kişiliği olabiliyor. Bu kişiler, aşklarına karşılık bulamamalarına rağmen ısrarcı bir şekilde kara sevdaya tutulup, karşılık alamayacakları kişilere karşı aşırı bir çekim duyarlar. Bu duruma tıpta, patolojik kara sevda sendromu deniyor.


Kendini feda etme eylemi olarak tanımlanan patolojik ümitsiz aşk durumunda, kişinin aşık olduğu kişiyi yüceltip, erişilmeyen aşk nesnesi mertebesine yükselttiğini görüyoruz. Aslında kendisiyle ilgili yoğun yetersizlik duyguları yaşayan kişi, bunu aşık olduğu kişiye yansıtır. Onun kendisinden her konuda daha üstün olduğuna yavaş yavaş kendisini inandırır. genellikle onsuz yaşamayacağını söyler. Bu durumun sonucu olarak da, olmayacak fedakarlıklarda bulunur.  Sonuç genellikle hüsrandır. 


Özetle değişik kişilik tiplerine sahip olan kişiler aşkı farklı farklı yaşarlar. Aşk karşılıklı olduğu veya karşılıklı olmadığı zamanlarda bazı özellikleri ortaya çıkar. Özellikle bağlanma ile ilgili sorunsalları olabileceğini düşünüyorum. Her kişide farklı nedenlere bağlı olarak ve farklı tetikleyicilerle ortaya çıkabilir.


 


Size önerebileceğim şey bu konuda farkındalık kazanabileceğiniz bir psikoterapi almanızdır.