sosyal fobi

uye
selemtu
17.11.2011 20:37

Durum : Kapalı (17.11.2011 20:40)

sorunum sosyal fobi.insanlarla iletişim kuramıyorum.hep onlardan kaçıyorum.onlarla başbaşa veye grup ortamında muhabbet edemiyorum.konuşamıyorum.adeta kitlenip kalıyorum.aklıma konuşacak hiçbir şey gelmiyor.bu nedenle hep insanlardan uzak durmak zorunda kalıyorum.ayrıca son derece sosyal olmamı gerektiren bir işim var.öğretmenim.öğrencilerle fazla problemim yok ama diğer öğretmenlerle iletişim kuramıyorum.bu durumdan kurtulmam için neler yapmam gerekir.yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.

Cevaplar

uzman
Emin Okan Okyay
17.11.2011 20:40
merhaba...Sosyal fobi onu yaşayan için zihinsel, bedensel ve ruhsal olarak çok yorucudur. Sosyal fobi yaşayan kişi korkularıyla savaşmakla o kadar meşguldür ki gün sonunda hiçbir şeyi yapmaya enerjisi kalmaz. Siz de tahmin ediyorum ki insanlarla, öğretmen arkadaşlarınızla konuşurken ya da konuşamazken diyelim kendinizle, kalp atışlarınızla,terlemenizle, vücudunuzun verdiği tehlike sinyalleriyle uğraşıyorsunuz. Ağzınızdan çıkacak bir cümle bile çıkana kadar büyüyor, büyüyor ve sizi bitiriyor.
Aklınıza konuşacak birşey gerçekten mi gelmiyor? Yoksa korkularınız düşünmenize engel olacak kadar büyük olduğu için kitlenip kalıyor musunuz? Onlardan kaçınmanızın sebepleri neler? "İnsanlar" hakkında düşünceleriniz neler? Onlarla birlikte olmak istemenize rağmen mi olamıyor, onlara uyum sağlayamadığınızı düşünüyorsunuz yoksa insan ilişkilerine pekte ihtiyaç duymuyor musunuz?
Sosyal fobinin tedavisi ilaç artı bilişşel-davranışsal yöntemlerle sürdürülecek psikoterapilerdir