nasıl yenebilirim?

uye
jan
27.10.2011 21:19

Durum : Kapalı (28.10.2011 12:44)
merhaba Nur Hanım,
Ben 21 yaşında  bayan öğrenciyim.Kendimi geliştirmeye son derece açığım. Tavsiye verirseniz uygulayacağımdan emin olabilirsiniz.
Sık sık sunum yapmak durumundayım. 4 yıldır sunum yapmama rağmen alışamadım. Buda beni herkes kadar heyecanlandırıyor. Ancak sesimde boğulmalar ve kısıklıklar yaşamaya başlıyorum. Konuştukça daha da inceliyor. Birebir konuşurken böle bir sorun yaşamıyorum. Nasıl yenebilirim?
Lütfen yardımcı olun.
Şimdiden teşekkür ederim..
İyi çalışmalar..

Cevaplar

uzman
Nur Aydoğan
28.10.2011 12:44

Selamlar,
Kimimizi topluluk önünde konuşmak kaygılandırır, kimimizi ise bireysel görüşmeler ya da küçük gruplar önünde performans sergilemek.
Sunum, topluluk önünde sergileyeceğiniz bir performanstır. Biraz kaygılanmak ve strese girmek normaldir. Sunum yaparken kendinden emin olmanın ve kaygıyı azaltmanın püf noktası ise pratik yapmak. Ya da egzersiz, tekrar. Çünkü ne kadar konunuza hakim olursanız o kadar kendinizden emin olursunuz. Yaptığınız tekrarlara rağmen heyecanlanma oluyorsa sunun yaparken aklınızdan geçen düşüncelerin ne olduğunu şu an bir hatırlamaya çalışın. Ben bir kaç örnek vermek isterim.
"Sesim titriyor, heyecanlandığımı anlayacaklar."
"Biri sanki beni dinlemiyor gibi görünüyor, çok sıkıcı anlatıyorum."
"Biri gülüyor, kesin çok aptal durumuna düştüm.
"Yüzüm kızardı, rezil oldum."
Bunları çoğaltmak mümkün. Tüm buna benzer düşünceler bizi yıldıran ve sunumumuzu berbat eden düşüncelerdir. Bu düşüncelere benzer, size, sunum esnasında kendinizi kötü hissettiren düşüncelerinizi bir gözden geçirmenizi ve bol bol pratik yapmanızı öneririm.
İyi günler.