Senaryo

uye
beyazgolge
13.10.2011 01:08

Durum : Kapalı (14.10.2011 21:53)

Elif Hanım, merhaba…

Öncelikle kendimi tanıtayım. 18 yaşındayım, Marmara Üniversitesi Sinema-TV bölümünde okuyorum. Başlıkta da belirttiğim senaryo, ilgi duyduğum edebi bir alan olmakla kalmayıp son 8-9 yıldır yazmaya çalıştığım ve ilerde sahip olmak istediğim meslektir. Kıbrıs Genç TV'de yayımlanan Aşka Veda isimli dizi ise, ilk projem...

Sizi neden rahatsız ettiğime gelince, bu konunun ilgilisi ve bilgilisi siz msiniz bilmiyorum ama yazmak üzere olduğum yeni bir senaryo için psikolojik bir uzmana, bir bilene danışmam gerektiğini düşünüyorum. Yazmaya başladığım senaryonun odağında dilsiz bir kız var. Fakat bu kız doğuştan dilsiz değil. En büyük hayali müzik olan, büyüleyici bir sesi olan ve çirkin bir olay sonucu dil felci geçirip uzun bir müddet -geçici olarak- konuşamayacak olan biri. Yardımınıza da tam bu noktada ihtiyacım var. Senaryoda mantık hatası olmaması ve tıbbî olarak da seyirciyi yanlış bilgilendirmemek için size danışmayı uygun buldum.

Sorularıma geçecek olursam:
Bir insan hangi sebeplerden dolayı (geçici olmak üzere) dilsiz kalabilir? Mesela şahit olduğu çok çirkin bir olay, yaşadığı büyük bir şok ya da ölüm riskiyle karşı karşıya kalma durumu dil felci, dil tutulması ya da adı her neyse, bunlar için yeterli sebepler midir?
Bu kişi -ki bu genç biriyse- dilsizliğe nasıl alışır? Ne gibi psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalabilir? Başlangıçta nasıl tepkiler verir?
Çevresindeki insanların ona nasıl davranmaları gerekir ve ne tür davranışlardan kaçınmalıdırlar?
Geçici dilsizlik tahminen ne kadar sürer? Yani belli bir zamanı var mıdır yoksa kişiye göre değişir mi?
Psikolojik tedavisinde nasıl bir yol izlenir? Ya da dilsizliği cerrahi bir müdahaleyle iyileştirmek mümkün müdür?
Ve son olarak: Psikolojik tedavi dili çözmek için mi uygulanır yoksa kişiyi dilsiz olma durumuna alıştırmak için mi? Tahminen bu tedavi ne kadar sürer?

Çok soru sordum galiba ama bunlar benim için gerçekten çok önemli. Size sormadan önce birçok kitap karıştırdım, birçok site gezdim ama birçok soruma tatmin edici bir cevap bulamadım. Eğer bu sorunların cevaplarını bulabileceğim bir kitap varsa sizi hiç yormak istemem, hemen edinip okuyabilirim.

Yanıtınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla,
Onur.

Cevaplar

uzman
Elif Efe
14.10.2011 21:53
Merhaba,
bu konu üzerine uzmanlaşmış bir terapiste danışmanız sizin için daha aydınlatıcı
olacaktır.Araştırmanıza, konuşma ve dil terapistleri ile görüşerek  başlayabilirsiniz. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.İyi akşamlar.