umarım cevap verirsiniz

uye
su_isletme
18.09.2011 19:21

Durum : Kapalı (19.09.2011 13:33)

merhaba, 2 yıllık banka memuruyum, çok sıkıntılı bir dönem yaşadım ve hala sıkıntısını atamadım, 2 ay süren bi evlilik yaşadım, şiddet nedeni ile boşandım ve bu durum benim işe başladığım dönemlerde yaşandı, işimin sayesine bu psikolojik sıkıntıyı atlatmaya çalıştım, ama 2 yıllık dönem içerisinde insanlara karşı bi soğukluk oluştu, haftasonları dışarı çıkmam, bugün olduğu gibi ve bunalıyorum bazen..içimden birşey yapmak gelmiyor..mesleğim gereği kendimi geliştirmem gerek sınavlarım var girmem gereken ve ben odaklanamıyorum içimden gelmiyor, hep birşeyler eksik hayatımda, mutlu değilim, bi destek istiyorum güvenebileceğim, mutlu olmam gerek ki ben arkasını getirebileyim, bu düşünce beni saplantılı yaptı ,,böyle geçen her günüme de acıyorum ve kendime kızıyorum, ailemde sıkı, boşanmışım diye şu meşhur düşünce çevre şunu der bunu der olmaz gibi engellerle artık dışarıda özgürce birşey yapma düşüncesinden de soğudum

bi öneriye ihtiyacım var
teşekkürler

Cevaplar

uzman
Nur Aydoğan
19.09.2011 13:33
Merhaba,
Çok sıkıntılı bir dönem yaşamışsınız. Şiddet görmek, boşanmak, hepsi de sizin ruhunuzda yaralar açmış olmalı. İşinize devam etmeniz çok akıllıca olmuş. Çünkü sosyal ortamın insanı rehabilite edici ve kendinden uzaklaştırıcı bir etkisi vardır.
Tabi tüm bu yaşadıklarınız unutmaya çalışmakla olacak bir şey değil. Yüzyüze, profesyonel bir destek almanızı, psikologa gidip, psikoterapi görmenizi tavsiye ediyorum öncelikle. Çünkü bir uzmandan yardım almak, benim size buradan yapacağım tavsiyelerden çok daha yararlı ve etkili olacaktır.
Bir uzman psikologa gidip psikoterapi almanız tavsiyesinden sonra size tavsiyem bir liste yapmanız. Bu listede:
1- kendinizi mutlu edecek şeylerin bir sıralaması
2- kendinizle ilgili yapmak ve başarmak istedikleriniz bir sıralaması
3- sizi motive eden ve iyi hissettiren arkadaş ve akrabalarınızın bir sıralaması
4- sizi iyi hissettiren müziklerin ve filmlerin sıralaması
5- sizi iyi hissettiren sosyal ortamların bir sıralamasını yapmanız ve tüm bu sıralamaları kolaydan zora ya da kolaylıkla ulaşabilecek, yapabileklerinizden, biraz daha fazla çaba isteyenlere doğru listeleştirmeniz ve görebileceğiniz bir yere asmanız. Her başardığınız basamak için ise kendinizi ödüllendirmenizdir.

Uzmana gitmeyi geciktirmeyiniz. Sağlıklı günler dilerim..