alt ıslatma sorunu..

uye
cananemir
06.09.2011 03:13

Durum : Kapalı (06.09.2011 20:59)
Merhaba Elif Hanım.çalışmalarınızda başarılar ve kolaylıklar dilerim..
 benim birinci sorum şu: oğlum 4 yaşını 10 ay geçti.geceleri alt ıslatma sorunu var.aynı zamanda gün içinde tuvalete gitme konusunda oldukça tembel.sık sık ona hatırlatıyorum,tuvalet ihtiyacını soruyorum ama sanırım onda olumsuz tepki gelişti ve gitmek istemediğini, ihtiyacı olmadığını sert bir şekilde söylüyor.oyun oynarken gitmek istememesini anlıyorum ama genel tutum haline getirdi bunu..henüz bir uzmana gitmedik.sizce ne zaman uzman yardımı almalıyız yoksa geç mi kaldık.kendiliğinden düzelmesini bekledik ama artık endişeleniyorum.geçen sene yuvaya verdim.yarım gün gidiyordu.oğlum 9 aylıkken çalışmaya başladım.dersane öğretmeniyim.çalıştığım dönemde gündüz annem bakıyordu ona.bir yıldır çalışmıyorum.tuvalet eğitimini başaramadık mı acaba.
bir diğer sorum da şu olacak.yemek yeme konusunda da sıkıntı çekiyorum.daha çok yemesi gerekir diye düşünürken o tabağındakini bile zor bitiriyor.onu serbest bırakamıyorum.vicdanım rahat etmiyor.aç kalacak sanıyorum.aslında boyu ve kilosu ortalama bir değerde..
son sorum: bu sene anaokuluna vermelimiyim yoksa tekrar kreşe mi gitmeli.şu anda yaşı tutuyor ama kasım doğumlu olduğu için yaşını doldurmadan anaokuluna sonrada ilkolula başlayacak acaba erken mi olur.arkadaşlarından geri mi kalır.fiziksel vebilişsel gelişiminin iyi olduğunu biliyorum ama tereddüt ediyorum yine de.acaba ben mi fazla endişeliyim.emir ilk çocuğum olduğu için mi böyleyim bilemedim...şimdiden teşekkür ederim ..iyi çalışmalar..

Cevaplar

uzman
Elif Efe
06.09.2011 20:59
Merhaba Canan Hanım,
oğlunuzun gece altını ıslatmasının nedeninin fizyolojik olup olmadığını öğrenmek için öncelikle ürolojik muayeneden geçirmeniz, eğer değilse psikolojik faktörleri düşünmeniz gerekmektedir.Gündüzleri de tuvalete gitmek istememe ve yemek yeme problemleri yaşadığını söylüyorsunuz. Sizinle güç savaşına girmiş olabileceğini, aşırı ilgi ya da ilgisizliğin bu durumu daha da arttıracağını unutmayın. Ona örnek olmanızı, başarılı olduğunda takdir edip mutlu olduğunuzu göstermenizi, istediğiniz davranışı göremediğinizde küçümseyici ya da suçlayıcı davranmaktan kaçınarak sabırlı olmanızı öneririm.Bu konuda uzmana başvurmanız da nasıl davranmanız gerektiği hakkında oldukça yararlı. Çünkü çocuğun bu davranışları, aile içi diğer problemlerden de kaynaklanabilmektedir. Çocuğunuzu anaokuluna göndermekten de endişe duymayın.Aksine bu onun özellikle sosyal gelişimine ve yaşadığınız bu sorunların üstesinden gelmesine katkı sağlayacaktır.
İyi akşamlar.