MUTLU OLAMIYORUM

uye
oguzhansirin
04.08.2011 03:28

Durum : Kapalı (04.08.2011 10:40)
Merhaba doktor hanım . Ben 23 yaşındayım . Bi çok olanaklara sahibim , kız arkadaşım da var , ailemde çok şükür hayattalar , maddi sıkıntılarım da yok ama nedense hiç mutlu olamıyorum. En büyük mutluluğum 5 dakika sürüyor. Sürekli tedirginim  . Kötü şeyler olacakmış gibi geliyor . Boğulacak gibi oluyorum . Çok hassasım birini incilttiğimde çok üzülüyorum . Dünyalar benim olsa bile ben bu sorumluluğu nasıl taşırım diye mutsuz olurdum bu sefer . Psikiatristlere çok gittim , lustural verip yolladılar ama benim konuşmaya ihtiyacım var ne yapıcam bilmiyorum . 

Cevaplar

uzman
Nur Aydoğan
04.08.2011 10:40
Merhaba,
Mutsuz olduğunuzu söylüyorsunuz. Başkalarının sahip olmadığı pek çok imkana sahip olabiliriz, bu bizim diğer insanlara nazaran daha şanslı olduğumuzu gösterir. Ama pek çok imkana sahip olmak ya da yokluk içinde olmak mutlu olmamızı sağlayan ya da bizi mutsuz yapan yegane sebepler değildir. Bizi hayata bağlayan ve ona ulaşmak için çabaladığımız hedef ve amaçlarımız olmalı. Manevi açıdan bizi besleyecek, işe yaradığımızı hissettirecek işler yapmalıyız. Hayatımızı gözden geçirmeliyiz ve sevdiklerimizle vakit geçirmeliyiz. Aslında etrafımıza baktığımızda amaç edinebileceğimiz pek çok şey var. Amaçsızlık ve hedefsizlik bizim motivasyonumuzu düşürür.
Tabi bu mutsuzluğunuz neye bağlı, onu da araştırmak gerek. Tedirginlik, kötü şeyler olacakmış gibi hisleriniz var. Bu hisler ne zaman açığa çıkıyor, düşünce kalıplarınız neler, bunları incelemek gerek. İnceledikten sonra nasıl işe yarar, kaygınızı  azaltacak tarzda nasıldüşünübilirsiniz, bunun üzerine alıştırmalar yapılmalı.