cıpralex

uye
nurşen
26.04.2011 09:41

Durum : Kapalı (26.04.2011 11:02)
merhaba,
günlük 10 mg cıpralex kullanıyorum 1 ay oldu kullanmaya başlayalı..tabiki dr. gözetiminde..sorum ilaç ile ilgili.ilacın amacı nedir..kullanan bir arkadaşım hasarlı bölgeleri düzelten bir ilaç dedi..kullanıcı yorumlarına baktıgımda ilacın hissizleştirdiğini belirtiyorlar..evet bende kullanmaya başladıgımdan beri endişe duygum yada içimde sıkıntı diye tabir ettiğim o anlamsız duygu kayboldu..aklımdan çıkaramadıgım şeyleri şuanda düşünmüyorum bile..kişi sorunlarını çözmede bu ilaçla öteliyormu yoksa daha objektif bakmasınımı sağlıyor aslında..yani günü kurtaran bir ilaçmı yoksa ileriye dönük faydaları varmı..aklım karıştı..şuandaki sakinliğimden çok memnunum ama sorunları sanki örtbas ediyormuş gibi..kafam çok karıştı bana yardımcı olabilirmisiniz..dün deli gibi aşık oldugum adama bugün hiçbirşey hissetmiyorum bunun anlamı nedir?

Cevaplar

uzman
26.04.2011 11:02
nurşen hanım merhabalar... psikotrop ilaçlar konusunda biz psikologların ön bilgisi vardır. ancak psikiyatrlar bu konuda danışılması gereken kişilerdir... kullandığınız ilaç Essitalopram adlı bir etken madde içerir ve aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:
yetişkinlerde görülen anksiyete (endişe, kaygı) olguları;
majör depresif olgular, yetişkinlerde görülen ağır depresif bozukluklar;
sosyal bunaltı bozukluğu (sosyal fobi);
yaygın bunaltı bozukluğu;
agorafobili* veya agorafobisiz panik bozukluğu.
( *agorafobi: Sıkıntı ve baş dönmesi eşliğinde kendini gösteren açık alan hastalğı; yabancı ve kalabalık yerlerden, boşluktan, yükseklikten korkma. )
psikotrop ilaçların genel amacı anlayabileceğiniz şekilde kafanızı boş yere meşgul eden gereksiz ve sizi sıkıntıya sokacak düşüncelerden korumaktır... böylece elinizde olmadan düşündüğünüz ve sizde stres anksiyeteye sebep olan duygudurumlarından alıkoymak için bu tür ilaçlar kullanılır kesinlikle ötelemek için değil sağlıklı bir insan olmanız için ve doğal hayatınızda rahat etmeniz sebebiyle kulalanmanızı tavsiye ederim... geçmiş olsun sağlıklı günler dilerim...