Esim calismiyor

uye
Eslem
20.02.2011 21:58

Durum : Kapalı (09.03.2011 22:59)
8 yildir evliyiz, yurtdisinda yasiyoruz. Esim Türkiyede okudu, mühendis. Almanyaya geldi geleli kenisine güveni kalmadi. Burada üniveriste okumak icin geldi, ama okuluna da gitmiyor. Ne is ariyor, ne de okulu bitirmek icin gayret sarfediyor. Ben artik ondan nefret eder oldum. Herhangi bir iste calismak gururuna dokunuyormus. Ben calisiyorum o yatiyor. Beni kullaniyor. Ne yapayim, ben de depresyona girdim galiba. Su an ne yapacagimi bilmiyorum. Lütfen bana bir yol gösterin.

Cevaplar

uzman
Nur Aydoğan
01.03.2011 13:15

Eslem Hanım,
Eşler arasındaki önemli çatışma nedenlerinden bazıları ekonomik nedenlerden, amaç ve ya beklentilerin uyuşmamasından dolayı yaşanabilir. Şuan siz pek çok çatışmayı birden yaşıyorsunuz sanıyorum. Şehir değişiklikleri ve ülke değişikleri kişileri farklı şekillerde etkiler. Eşiniz uyum sağlamada zorlanmış ve bunun sonucunda iş ve okul gibi sosyal ortamlardan kendini çekmiş olabilir.
Eşinizle ilgili önyargılı düşüncelerinizi bir kenara koymanızı öneririm. Önyargılı düşüncelerimiz, karşımızdaki kişinin ne hissettiği ve ne yaşadığını anlamamızı engellediği gibi, uzlaşmayı zorlaştırır ve karşımızdaki kişiyle ilgili varsayımlarda bulunup(eşinizin sizi kullandığını varsaymanız gibi), kendimizi savunmaya geçmemize(karşımızdaki suçlamak, ona hakaret etmek gibi) neden olur.
Önce eşinizi dinleyin. Sakin ve iyi hissettiğiniz bir zamanda, amaçları ne, planları ne, hayatına bu şekilde mi devam etmek istiyor? yorum yapmadan sadece dinleyin. onun ne hissettiğini, düşünce yapısını anlamaya çalışın. Anladığınız şeyi dile getirin: _Senin düşüncen ......, doğru mu anladım? ya da _Sen ...... yaparken, aslında .... ifade etmek istedin, öyle mi? 
Eğer öyle ise eşiniz onaylayacaktır. Ya da yanlış anladığınız noktayı düzeltecektir.
Her şey iletişimle başlar. İletişim ise dinlemekle başlar. Ve ardından kendinizi, karşınızdakini suçlamadan ifade etmek gelir. yani "ben dili"ni kullanmak: _Ben.......hissediyorum/düşünüyorum/yaşıyorum/
Yaşadığınız çatışmayı çözmek, sabır ve anlayış gerektirir. Ama çözülmeyen çatışmalar, ileride daha büyüklerine gebedir. 

uzman
Nur Aydoğan
09.03.2011 22:59

Karşılıklı anlayış ve saygı, problemleri göz ardı etmemek ve iki tarafında yararına olan çözümler üretmek bazen o problemi yaşarken mümkün olmuyor. Bir uzmanın eşliğinde yapılan yüzleştirmeler ve çözümlemeler çok güzel sonuçlar verebiliyor. Sağlıklı günler diliyorum.