yazsam kitap olur

uye
ikiaradabiderede
20.12.2015 09:51

Durum : Kapalı (01.01.2016 06:10)
Merhabalar son çare olarak kendime burayı buldum. önceleri bir kaç kez psikoloğa gittim ama hiç biriyle konuşamadım. benim en büyük problemim ailem. yaklaşık 7-8 yıldır bir boşanma süreci içindeler. davayı açan babam. dava iki defa ret yedi. babam boşanmak istiyor fakat annem inadından ve kendine bir güvence bulamayacağını düşündüğünden boşanmamakta ısrarcı. ikisi de birbiriyle konuşmuyor ve konuşsalar herhalde sonu cinayetle biter. normalde adanada yaşıyorduk ama üniversitemden dolayı malatyaya geldim. annemide orada bırakamayacağımdan benimle beraber getirdik. ev tuttuk. babam her ay bir iki günlüğüne işi sayesinde uğruyor buraya. geldiği zamanlar manav-market ihtiyaçlarımızı alıyoruz. Ev ihtiyaçlarını babam karşılıyor. neredeyse 10 yıldır konuşmuyorlar annemle babam. babam geldiği zamanlar otelde kalıyor. anneme de bana da bakıyordu bu zamana kadar. ama mahkemede annem  "bana bakmıyor" diye ifade verdiği için babam sinirlenip alışverişe gitmeyi kesmişti bir iki aydır. ama alışveriş parasını bankaya yatırdı. annem bunun içinde bir oyun olduğunu düşünüp parayı çekmeyeceğini söylüyor. babamınsa parayı yatırma amacı ona da baktığını kanıtlayan bir kanıtı elinde bulundurmak. bana gizliden 200 tl cep harçlığı veriyor ve kimse duymasın diyor. en son bugün görüştük ve bu sefer kendi kredi kartının ek kartını çıkartmış. burda ki tek sorun ise kartın benim değil annem adına olması. bu kartı annen bilmeyecek dedi. sen kullanırsın ev ihtiyacı olduğunda dedi. ben kartı almak istemedim. arkadan iş çevirmek istemedim ama mecbur bıraktı. bu kartla her hangi bir şeyi kanıtlayabilir mi? eninde sonunda bir taraf seçmek zorunda kalacağım biliyorum. ama ben taraf seçemiyorum. tamam ikisi de birbiriyle konuşmasın ama beni zor durumda bırakmasınlar. bu şekilde psikolojim alt üst oldu. intiharı bile denedim ama yeterli cesareti bulamadım, yarım bıraktım. çekip gitmek istiyorum ama bu sefer anneme ne olur diye düşünmekten kendimi alamıyorum. babama tavır alayım desem onun benimle bir derdi yok bana hiç kötü davranmadı. o kadar çaresizim ki bana yardım edebilecek kimse yok sanki. bu durumdan kimsenin yara almasını istemiyorum ama iki tarafta çok inatçı. derdimi şu zamana kadar kimseye açamadım. içinde bulunduğum durumu bilen gören yok. lütfen bana yardım edin. ücretli soramıyorum durumumdan dolayı. bana yardımcı olun lütfen. her gün dua ediyorum kanser olayımda bunları yaşamayayım diye.

Cevaplar

uzman
Doğan Emrah Zıraman
20.12.2015 14:59
Merhaba, 
Öncelikle kart ile bir şeyin kanıtlanmasına dair sorduğunuz soru benim cevap verebileceğim bir konu değil. Hukuki bir konu. Bunu bir avukata danışmanızda fayda var. 
7-8 yıldır süren bir süreci bu kadar kısa bir anlatımla kavramak oldukça zor. 
Ancak iki durum kendisini gösteriyor. 
İlki anne ve babanız arasındaki durum İkincisi, ki bu doğal olarak birinci ile bağlı, sizin durumunuz. 
Anne ve babanızın durumunda sorumluluk onlarda. Onların kendi aralarındaki durumu çözmesine yönelik tavsiyelerde bulunacak mekanizmaları devreye sokmak gerekir. Bunun bir yolu aslında sizin bu "arada" kalmış durumunuzu doğrudan onlara açmanız ve yaşadığınız sıkışmayı onlarla paylaşmanız. 
En azından sizin tabirinizle kendi inatlarının sadece kendilerini değil en başta çocuğu olarak sizi nasıl etkilediğini bilmeleri gerek. Ama bunu yaparken "tarafsız" olmayı merkeze almanızı öneririm. Aksi halde sizin yaşadığınız sıkışmayı anne ve babanız kendileri için bir koz olarak kullanabilirler. Bu nedenle onlara durumunuzu anlatırken taraf tutmadan onların bu yıllara yayılan tutumlarının sizdeki etkilerini ortaya koyun. Suçlamayın. Sadece kendi durumunuzdan bahsedin. 
İkinci konu olan sizin durumunuza gelince. İntiharı denemek bile önemli bir konu. Lütfen bunu hangi şehirde yaşıyorsanız bir psikolog veya psikiyatriste giderek anlatın. Bir kaç defa psikoloğa gittiğinizi ama "hiçbiriyle konuşmadığınızı" yazmışsınız. Kendinizi açmazsanız karşıdaki kişinin bilgisi, eğitimi ne olursa olsun size bir fayda sunamaz. 

Şimdilik cevabı kapatmıyorum. Sorularınız olursa yarıdmcı olmaya çalışırım. 
uye
ikiaradabiderede
22.12.2015 08:30
çok teşekkür ederim söylediklerinizi gerçekleştirmeye çalışacağım
uzman
Doğan Emrah Zıraman
01.01.2016 06:10
Rica ederim.