çatışma

uye
gingery34
13.08.2015 16:43

Durum : Kapalı (14.08.2015 05:48)
Merhaba,

Ben şuan 25 yaşında üniversite eğitimime devam etmeye çalışıyorum fakat ailem özellikle annem tarafından oldukça yoğun bir baskıya maruz kalıyorum.Bu yaklaşık olarak ortaokul yıllarımdan beri devam ediyor ,özellikle sürekli arama ihtiyacı hissetme ya da arattırma,sözünün üzerine söz söylenmesi karşısında şiddetli çıkışlar yapma,zaaflarımı bildiği için beni bunlarla tehdit etme (bulunduğum öğrencilikten beni çıkarma,ünv iptali gibi)ve birçok sinirlilik hali benim gerek kendi dünyamda oldukça gergin ve stresli bir şekilde günümü tamamlamama gerekse sosyal çevremde insanlaarın ilgisini çekmeye ve sürekli olarak bunu izah etmeye çalışmaya sebep oluyor...Önceleri basit bir kaygı olarak nitelendiriyordum fakat şuan gittikçe katılaşır bir hal aldı ve normal diyalogumuz yok denecek kadar az ,kendisinin hormonlarla alakalı problemleri var biraz buna bağlamaya çalışıyorum ama gittikçe işin içinden çıkılmz bir hal alıyor.Acaba bu durumda kendisiyle nasıl karşılıklı sağlıklı bir diyalog kurabilirim?yardımcı olabilirseniz çok sevinirim,
Kolaylıklar

Cevaplar

uzman
Serhat Öncüler
14.08.2015 05:48
Merhaba,

Tanımladığınız durum bir ilişki sorunudur diyebiliriz. İlişki sorunları,  bir tarafın ya da her iki tarafında süreç içerisinde yıpranmasına ve bu yıpranmanın aralarındaki ilişkiyi giderek daha çok bozmasına ve dolayısıyla daha çok yıpranmalarına sebep olan bir kısır döngü yaratır.  Bu süreçten çıkmanızın kolay olmayacağını söylemek isterim. İkinizin de emek vermesi gerekecektir. Bu tip durumlarda bir ilişki terapisi süreci faydalı olabiliyor ancak ben tek başıma ne yapabilirim derseniz bunun için iki önerim var. 
1- Eğer bu çatışmalar  bahsettiğiniz gibi gündelik hayatınız etkilemeye devam ederse ( ki edecek gibi görünüyor) kendinizi bu çatışmalardan korumanın yollarını danışmak adına bireysel terapi sürecine başlayabilirsiniz. Bu sadece annenizle ilişkinizden etkilenmenizi azaltmaz, devam eden hayatınızda benzer durumlar yaşarsanız yine kendinizi korumayı öğrenmiş olursunuz. 
2- Harriet lerner un Öfke dansı kitabını okumaya başlayın. 

Sağlıklı günler ve ilişkiler diliyorum. 

Psk. Serhat Öncüler