dert çok

uye
Rengindir
08.06.2015 13:27

Durum : Kapalı (14.06.2015 09:41)
Hocam merabalar tesadüf eseri ben burasıyla karşılaştım ve yardım edebileceğinizi düşünüyorum. Ben 1,5 ay önce bi çocukla tanıştım sohbet muhabbet derken birbirimize aşık olduk. Ama onun bu süreçte bi 1,5 senelik ilişkisi vardı ve aynı evde yaşıyorlardı. Aralarının çok kötü olduğunu ve bitmek üzere olan bir ilişki olduğunu biliyorum sadece. Neyse sonrasında biz birbirimize vurulduğumuz süre sonucunda o hafta bunlar konuşup ayrıldılar ve evi ayırdılar.  Biz birlikte eşya baktık o 1 haftada. Her şey çok güzeldi. Evimiz yuvamız diyor devamlı romantikti. Eve taşındıktan 1 hafta sonra bana karşı davranışları değişmeye başladı soğuklaştı. Devam eden süreçte çok kötü dönemden geçtiğini 3 senedir annesini kardeşini görmediğini, kurulu düzeninin değiştiğini filan devamlı söylenmeye ve bunalıma girmeue başladı. Sabaha kadar bilgisayar oyunu oynayıp tüm gündüz uyumaya başladı. Durup durup bana ayrılalım imaları yapıyor ama sorduğum zaman ayrılmak istemediğini kendisini toplamaya çalıştığını yalnız kalmaya kafasını dinlemeye ihtiyacı olduğunu söylüyor. Eski ilişkisinden çok yorucu bir ilişkiydi hiç bir iş yapmazdı gibisinden de dert yanıyor çol yoruldum bazı şeylere trip attığın zaman ağır geliyor yapamıyorum diyor.  Şimdi başa dönecek olursam ilk iki haftamız rüya gibiydi sonra neden bu derece bana karşı değişti ve bu süreci sağlıklı şekilde nasıl atlacağımız konusunda yardımlarınıza ihtiyacım var. Her şey eskisi gibi olsun istiyorum. Durmadan beni arayan sabahlara kadar mesajlaştığım adam hiç mesaj atmıyor günde 1-2 kere arıyor o kadar. Birlikte yine güzel vakit geçiriyoruz ama hep karamsar hep bıkkın hep yorgun gibi yüzü oluyor. Bu arada o da 29 yaşında ama hala öğrenci seneye mezun olucak ben ise çalışıylorum. Gelecek kaygısı da yaşıyor. Ailesi yurt dışında. Bana evlenelim mezun olunca diyen adam şimdi evlenmek istemediğini söylüyor

Cevaplar

uzman
Doğan Emrah Zıraman
09.06.2015 07:05
Selam
Yazdıklarınızın en önemli tarafı birlikte olan kişinin kendisi ile ilgili. Sizin onunla olan ilişkisinizi 'eski haline' döndürmek istediğinizi kesnlikle anlıyorum. Ancak anlattıklarınızdan gördüğüm bu değişimi onun sağlaması, onun istemesi önemli olan. Sizin müdahalelerinizin bu durumda önceliği yok. 
Bu nedenle öncelikle onun olan bitenleri bir sorun olarak görmediğini, sorun olarak da görüyors buna dair harekete geçmesi gerekir. Bu bir çift danışmanlığı da olabilir, bu bireseyl terapi de olabilir o kişi için. Ama gördüğüm kadarıyla sizden kaynaklı, size karşı bir davranıştan daha çok onun kendisi ile ilgili, temelli durumlara dayalı olarak size yansıtması var. 
Bu noktada size öncelikli önerim olan bitenin sizinle, sizin ilişkinizle bağının daha az olduğunu bilmek. Muhakkak etkisi vardır. Ama yeni bir ilişkiden çıkması, ailesini uzun süredir görmemesi, hala öğrenc olması gibi durumlar da sizin etkinliğiniz, belirleyiciliğiniz hiç yok. 
Bu bağlamda ikinci tavsiyem onunla tamamen sakşn bir ortamda ve asla 'sen' dili kullanmadan, onun durumunu sizin nasıl gördüğünüz, siz de neler hissettirdiğini anlattığınız bir konuşma yapmak. Bu konuimaya göre bu süreci birlikte aşmak için bir tür plan hazırlamak. Örneğin hangi öncelikli durum değişirse rahat edecek. Misal ailesini görmek mi onu rahatlatacak. O zaman ailesini görmek için yapılması gerekenleri yapmak. Mesun olmak mı onu rahatlatacak o zaman mezuniyeti için yapılması gerekneleri adım adım yapmak. Ama lütfen dikka. Bu sürece dair tüm konuşmalarda 'sen şunu yaptın, sen şunu ettin' gibi sen cümleleri yerine 'böyle yaptığında ben şöyle hissediyoru, şunu söylediğinde şunu düşündüm' gibi ben dili kullanmanız çok çok çok önemli. 
Sonuçta durum ne olursa olsun o da bundan memnun değildir. Ve bu durumdak bir insanın en son duymak istediği şey suçlanmaktır. 
İlk iş olarak şu konuşmayı en kısa sürede bir yapmanız. ama dediğim gibi bir en sakin bir an, ortam iki sen dilinden kaçınmak. 
Böyle bir konuşmayı ne zaman yapabilirsiniz? Lütfen soruma cevap vermeden önce harekete geçmeyiniz. 
uzman
Doğan Emrah Zıraman
14.06.2015 09:41
Sizden bir geri dönüş olmadığı için şimdilik sohbeti kapatıyorum. Yeni bir sohbet açabilirsiniz.