lys

uye
zilankasacı
28.05.2015 15:51

Durum : Kapalı (08.06.2015 06:48)
Merhaba, lys sınavına yaklaşık 2 hafta kaldı ve suan eksiklerim ciddi boyutta en azından bana öyle geliyor ama çok iyi calisirsam 1 hafta da kapanabilir ama bi şey çalışırken ve gunluk hayatimda da aslinda surekli aklimda sunu çalışmam  gerek şunu da çalışmam gerek şeklinde  dusunceler oluyor ve o anda telaşa kapılıp önümdekini calisamiyorum sıkılmaya başlıyorum..mezuna kalicagimi düşünmeye başladım artık sınavlarda kötü geldikçe iyice kötü oluyorum..motivasyonum konusunda umarım yardimci olabilirsiniz..

Cevaplar

uzman
Doğan Emrah Zıraman
29.05.2015 12:25
Selam, 
İnsanın kendisini gıdıkladığında gülmemesinin nedeni, beynin bazı durumlarda aynı anda iki işi yapamamasıdır. 

Sınav kaygısı da benzer etki yaratır. Kaygı yükseldikçe öğrenme yavaşlar hatta geriler. Bundan teknik olarak şu kadar kısa zamanda baş etmenin yolu şöyle olabilir. 

Bir ders çalışırken, o ders, o konu sırasında kaygınızın arttığını mı fark ettiniz hemen başka ders ve konuya geçin. Çünkü beyin yeni bir şeyle karşılaşıp onu anlamaya çalışırken kaygıyı geriye iter. O ders sırasında yeniden kaygı mı baş gösterdi, ilk yarım bıraktığınıza dönün. Bir tür zig zag çizmek diyebiliriz. 

Denemenizi tavsiye ederim. 

İyi günler. 
uye
zilankasacı
30.05.2015 03:49
Çok teşekkür ederim bunu deniycem , bir de başlama problemim var bunu da paylaşmak istiyorum mesala derse suan başlamam gerekiyorsa ben erteleyerek çok daha geç başlıyorum 
uzman
Doğan Emrah Zıraman
02.06.2015 15:08
Dersi ertelemek genellikle kaygı göstergesidir. 
İlk etapta sabah gün içinde hangi saatlerde, kaç derse çalışacağınızı bir gece önceden planlayın. Ve sadece o planı düşünün. Bir başka ders veya konuyu değil. 
Belirlediğiniz saatte hiç bir erteleme girişmeden dersin başına oturun. 
Örneğin saat 10:00'da başlayacaksanız, tüm hazırlığınızı yarım önceden yapın. Saat 10'da ders çalışmaya hazırlanmayın. 

Derse başlamak için derse başlamak dışında bir çözüm yok maalesef. 
uzman
Doğan Emrah Zıraman
08.06.2015 06:48
Sizden bir geri dönüş olmadığı için yazışmayı sonlandırıyorum. 
Sınavda başarılar.