Çalışma sıkıntısı

uye
Zedze
10.02.2015 18:00

Durum : Kapalı (11.02.2015 04:24)
Merhabalar ... Ben 20 yaşında bir bayanım . İlkokul 2. sınıftan itibaren çalışmamaya başladım hiç sevmedim ders çalışmayı  . Sorarsanız neden 2. sınıftan itibaren çünkü 1. sınıfta gerçek anlamda başarılıyımdım hocam çok severdi beni gözdesiydim o zamanlar okulda sorumluluklarım nelerse yapardım çalışırdım çok net hatırlayamıyorum ama bu durum sonradan değişti . Lisede de aynı sorun vardı hala çalışmıyordum nasıl oluyorsa hasbelkader bi şekilde geçiyordum derslerim o kadar kötü değildi matematik geometri felan 2 ydi diğerleri iyi ama karne  bu sonuçta ne kadar tarafsız bir öğrenci başarısını değerlendirebilir ben kendimi lise 2 ye kadar hep başarılı gördüm başka hiç bir olasılığı kabul etmedim görmedim görmek istememişim bi arkadaşımın vasıtasıyla gerçekten çok çalışmayan düşündüğü kadar çalışkan olmayan bir öğrenci olduğumu fark ettim biraz şok oldu benim için .Herkes üniversite sınavları için çalışıyor hazırlanıyordu test çözüyor ders çalışıyor birbirleri ile birşeyler yapıyor bana bu yaşıma kadar o kadar yapmacık evcilik oyunu gibi gelmiştir ki resmen bir ineğin öylece bakıp saman yemesi gibi gelmiştir . Aileleri ve çevresindekiler ona öyle yapması gerektiğini zorunluluğunu demiş ve onlarda sorgulamadan yapmışlar aynen inek gibi ve böyle şeyler bana her zaman ters gelmiştir sorgulamadan bir mantığa oturmadan iş yapmak kadar iğrenç ve saçma bir şey yoktur ve benim içinde biraz özgürlük kısıtlaması gibiydi . Şuan üniversitede okuyorum istediğim bir bölüm değil ama sırf etraftakilerin o iğrenç tepkilerinden balçık ağızlarına düşmekten kurtulmak için gittim ve şimdi üniversitemde geçmem gereken büyük bir sınav var ve ben geçemiyorum çünlü çalışmıyorum çalışamıyorum altı üstü ders çalışma eylemi benim için yıllarca büyüyüp kocaman bir sorun ve üstesinden gelinemez bir hal aldı . Psikolojik destek aldım ailem olabildiğince destekliyor beni ama bende tık yok bir yanım kendime kızıyor sorguluyor azap çekiyor diğer yanım umursamazca hiç birşey yapmıyor . Artık geceleri ilk defa uyumakta güçlük çekiyorum en az 2 saat uyumak için çalışıyorum ama beynim konuşup duruyor sonunda sızıyorum ve her gün çabalıyorum ders çalışmak için kendimi ama hiç bir şey bu kadar sıkıntı olmamıştı büyük bir çıkmazdayım her hangi bir akıl alabileceğim kimsede yok kendi başıma olduğum yerde sayıp duruyorum . Bana yardım ederseniz çok sevinirim belki göremediğim bir şeyler vardır şimdiden teşekkürler ...

Cevaplar

uzman
Doğan Emrah Zıraman
10.02.2015 18:37
İyi akşamlar. 

İnsanların ders çalışma güdülerine bakarak yaptığınız yorum çok da isabetli bir yorum gibi gelmedi. Her şeyden önce çok ciddi bir genelleme. Belki bir kaç arkadaşınız sizin tespitine uyuyor olabilir. Ama bu tüm arkadaşlarınızı içeren bir durum olmasını gerektirir mi? 
Daha çok kendi çalışama durumunuza dair düşüncelerinizi arkadaşlarınızda, üniversite sınavına hazırlananlar da özellikle, tanımlamış gibisiniz. Bu kısım şundan dolayı önemli. Başkalarının neden ders çalıştığı, nasıl ders çalışabildiğini onları ilgilendiren bir konu, sizi değil. Eğer onların ders çalışma tarzları sizin ders çalışmanızı sağlıyorsa, ancak o kadar ilgili olabilir. 

Geceleri uyku zamanınızın azalması öncelikle kaygı düzeyinizin yükselmesine bağlı olabilir. Özellikle geçmeniz gereken büyük bir sınavın varlığı nedeniyle. Buna dikkat etmek gerekir. Hatta bu konuda bir danışmanlık almanız bile gerekilir. 

Psikolojik olarak aldığınız yardımı, varsa bir teşhis vs.,  biraz daha açar mısınız? Vereceğiniz cevaba göre bir kaç sorum olacak çünkü. 

uye
Zedze
10.02.2015 18:43
Bu genelleme olabilir ama her zaman ders çalışma olgusunun içi benim için boş ve çalışmakta sıkıntı çıkarıyor tek çaremde ders çalışmak ama şuan resmen iki yürüyen duvar arasında sıkışmak üzereyim nasıl düzelir bunun için yardım istiyorum. Ayrıva psikologta aldığım tedavi obsesif kompulsif bozukluk üzerine ve diğer ders çalışma sosyal fobiler üzerineydi
uzman
Doğan Emrah Zıraman
11.02.2015 04:24
Obsesif ve kompilsif bozukluk ile sosyal fobilerin ders çalışmaya etkisi muhakkak vardır. 

Ancak farklı bir durum olmakla beraber, kişisel olarak ben de sizin gibi ders çalışamama gibi bir isteksizlik biçiminde olmasa bile, derslere, kitaplara odaklanamama gibi bir sorunum uzun yıllar vardı. Ve bu anlamda cidden geç bir yaşta, 40 yaşında, dikkat eskiliği tanısı konuldu. 

Önerim ilk etapta bir psikiyatri kliniğine başvurup, sizde dikkat eksikliği olup olmadığınıza bakmanız. 

Benim durumumda mesela dikkat eksikliği neredeyse kendisini en yoğun ders çalışmak gibi, yazı yazmak gibi, akademik etkinliklerde net biçimde gösteriyordu. Gündelik hayatın diğer kısımlarında dikkat eksikliğinden kaynaklı pek çok şeyle baş etmeyi öğrenmişim yıllar içinde. Bu nedenle örneğin internette yapacağınız araştırma veya testlere göre bir ön fikir bile edinmeyin derim. Çoğu eksik veya hatalı. 

O zaman şimdi sizden 4 şey rica ediyorum: 
1- Dikkat eksiliği ile ilgili bir psikiyatri servine başvurup test yapılmasını talep edin. 
2- Eğitim ile ilgili bir durumda kendisini çok daha iyi gösterdiği için başvurduğunuz klinikte mümkünse bir  de disleksi testi de talep edin. 
3- Günde 2 saatlik uyku durumu için de acilen bir hekime görünün. 
4- Lütfen ama lütfen 3 madde için internetteki uzmanları dışında verilmiş  popüler bilgilere güvenmeyin. 

Özellikle ilk 2 adımı yaptıktan sonra çıkan sonuçlardan beni haberdar ederseniz, ders çalışma ile ilgili yapabileceğim bir şeyler varsa yardım etmeye çalışırım. 3. adım ise hem benim alanım dışı hem de sizin gündelik hayatınızı çok etkileyecek bir konu. Lütfen ihmal etmeyin. 

Şimdilik önerebileceğim şeyler bunlar olduğu için bu yazışmayı kapatıyorum. Ama hem bu konuda hem de başka konuda yeniden iletişime geçebilirsiniz. 
İyi günler.