Kişilik bozukluğu tanımlaması

uye
kbrytkn
29.12.2014 07:23

Durum : Kapalı (24.01.2015 14:17)
Merhaba. Siteye yeni üye oldum para da yatırmadım henüz. Ne zaman cevaplarsınız bilmiyorum tabii. Kendim sorunlu bir kişiliğim ama bundan önce erkek arkadaşımın psikolojik bozukluğunu çözmek istiyorum. O zaman kendi sorunlarımın da bir çoğunu çözmüş olacağımı düşünüyorum çünkü. İsmi Safa ve hiçbir şeye tepki vermeyen günlük hayatında mimik kullanmayan biri. Alkol bağımlısı. bir şeye üzüldüğünü ya da sevindiğini anlamak imkansız. İlk aşkıyla 2 sene aynı evi paylaşmış ve daha sonra aldatıldığını öğrenmiş. Bunu da internet ortamından kızın sadece biriyle arkadaş olmasının peşine düşerek o şehre kadar gitmiş, bir çok izi takip etmiş ve sonunda aldatıldığını öğrenmiş. Kız arkadaşı kendinden bikaç yaş büyük. Kültürsüz, maddiyata fazlasıyla önem veren, cinsel hayatlarının iyi olduğu bi bayan. Yakın arkadaşlarının dediğine göre kıza ve ailesine yüklü miktarda paralar harcamış ve kız bunu sadece çok zengin olduğu için elinde tutmaya çalışmış. Ayrılmalarının üzerinden 6 sene geçmesine rağmen hala ondan intikam almaya çalışıyor. Telefondan mesajlaşıyolar. Kız ona dönmek istiyor ama Safa dalga geçiyor. Ne tamamen onu kabul ediyor ne de tamamen uzaklaştırıyor. Ondan her gün intikam aldığını benim bunu anlayamayacağımı söylüyor. Ailesinden sevdiği kimse yok. Babasından özellikle fazlasıyla nefret ediyor. Dedesini çok seviyor. İdol aldığı bi dayısı var vefat etmiş alkolden dolayı. Hemen hemen her gün fazla miktarda alkol kullanıyor. Alkollüyken bazen bana hala O kızı sevdiğini söylüyor bazen de ondan nefret ettiğini bensiz yaşayamayacağını. Sürekli yalan söylediğini hissediyorum ama bunu kanıtlayamıyorum. İnsanlar üzerinde çok zekice stratejiler izliyor. Bi süre sonra sadece onu çözmek amaç haline bile gelebiliyor. Şu an benim yaptığım gibi. İyi adam ve kötü adam kimliği sürekli değişiyor. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bu yazıda aslında kendi problemlerimden bazılarını da açığa çıkarmış oldum. Neden hala böyle bi adamla uğraştığım gibi. Safa'nın anlattığım kadarıyla koyabileceğiniz her hangi bir tanısı var mı? Eski sevgilisine olan saplantısı çözülebilir bi durum mu? Yoksa bütün bunları bırakıp asıl benim Safa'ya olan takıntımın mı çözülmesi gerekir? Cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Cevaplar

uzman
Doğan Emrah Zıraman
29.12.2014 07:53
Öncelikle sorunuz için teşekkürler. 
Anlattıklarınıza göre pek çok durum iç içe geçmiş. Ancak birlikte olduğunuz kişi ile ilgili ilk tanımladığınız durum "alkol bağımlılığı". Alkol bağımlılığı önemli bir durum. Ancak her fazla alkol kullanımı alkol bağımlılığı olmadığı gibi bazı alkol bağımlıları normal hayatında olumsuz bir durum yaratmadıkları için bağımlılığını göremeyebiliriz. Bu nedenle alkol bağımlısı olduğuna dair düşüncenizin bir uzman tarafından o kişiyi görerek değerlendirilmesi  gerekir. Alkol bağımlılığı benim uzmanlık alanım da değil. 

İkinci olarak beraber olduğunuz kişinin "değişmesi" gerektiğini düşünmenize rağmen onun  da bu konuda bir talebi olması gerekir. Yani buradan benden, bir başka uzmandan, bir arkadaşınızdan, internetten edineceğiniz bilgiler ile bir insanı "dönüştürmek" gibi bir durum söz konusu olamaz. Çok basit bir nedenden dolayı. Şu an ben sizin o kişi hakkında düşüncelerinizi okudum, ama o kişiden kendisini anlatmasını bilmeden herhangi bir yorum yapma şansım benim hiç yok, bir başka uzmanın da olacağını sanmıyorum. 

Ayrıca kendinizi de "sorunlu bir kişilik" olarak tanımladınız. Bu kendi kişisel düşünceniz mi yoksa bir uzman tarafından tanımlanmış bir durum mu? Kendi kişisel görüşünüz ise eğer siz kendinizde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bunun ne olduğunu birisine danışarak bulmak gerekir. Eğer tanımlanmış bir sorununuz varsa buna uygun tedavi, danışma ilişkisi varsa devam etmek gerekir. 

Son olarak sizin iyi niyetinizden bağımsız olarak bir başkasının sorunu hele ki onun bilgisi dahilinde olmadan bir çözüme ulaştırmak pek mümkün değil. Hatta o kişi böyle bir şeyi öğrenirse arkasından iş çevirmek gibi algılayıp size karşı güvensizlik geliştirebilir. 

Öncelikli tavsiyem :birlikte olduğunuz kişi ile birlikte bir uzmanla görüşmeniz. İsterseniz benimle veya sitedeki bir başka uzman arkadaşımla burada online görüşebileceğiniz gibi bir başka uzmanla yüz yüze de görüşebilirsiniz. Ancak kesinlikle ikinizin bir arada danışman karşısında olmanız gerekir. İlk etapta ancak bu şekilde bir yol almanın mümkün olduğunu düşünüyorum. 

Talep ettiğiniz sorulara doğrudan cevap veremediğim için üzgünüm. Çünkü anlattığınız sorunların analizi ve sorularınız için talep ettiğiniz  cevaplar  yazılı soru cevap formatının dışında ancak ikinizin birlikte yer aldığı online veya yüz yüze bir danışma sürecinde  ele alınabilecek konular. 

Umarım size bir yol gösterebilmişimdir. 
İyi günler. 
uzman
Doğan Emrah Zıraman
24.01.2015 14:17