selam

uye
seyfettin
04.01.2011 19:28

Durum : Kapalı (04.01.2011 20:14)
7 yaşında ve 13 aylık iki oğlum var. 7 yaşındaki oğlumda son 2 aydır bir eliyle bir yere dokunursa diğer eliylede dokunuyor. veya ayağıyla dokunursa diğer ayağıylada dokunuyor. yani nötürlüyor. geçen hafta hemen hemen hiç kalmamıştı fakat şimdi yeniden başladı. ne yapmamız gerekiyo. teşekkür ederim.

Cevaplar

uzman
Elif Efe
04.01.2011 20:14
Merhaba Seyfettin Bey
Oğlunuzun; engel olamadığı, tekrarlayan bu davranışının altında yine engelleyemediği, rahatsız edici gerginlik ve endişe yaratan bir düşünce olabilir ve bunu önlemek çok zordur.Bu davranış biçimi çocuk için, istemediği düşüncelerle başetme şeklini alır.Kardeşinin doğumu ya da yaşadığı ayrılık ya da başka bir travma tetikleyici olmuş olabilir Altında yatan neden kendisine ya da sevdiği kişilere zarar verme/ zarar görme ya da kaybetme-ayrılma korkusu olabilir.Anne baba bu davranışlara katılmamalı ya da engellemek için şiddete başvurmamalıdır.Tedavisi mümkündür ve psikoterapi ile birlikte ilaç tedavisi kullanılır.

Henüz erken aşamada olduğu için, endişelenmeyin. Ancak zaman kaybetmeden bir psikoloğa başvurarak terapi sürecini başlatın.Aynı zamanda ilaç tedavisi için de psikiyatriye başvurun.

Saygılarımla.