Orta derece Depresyon, Öfke kontrolü..

uye
Sibel26
05.05.2014 00:31

Durum : Kapalı (05.05.2014 07:53)
Merhaba Serhat bey,

ben yaklasik 3 yildir tek basima ic cocugumla mücadele ediyorum, takintilarimdan kurtulmak icin ve cok güzel gidiyordu, kendime olan saygim artiyordu dolayisiyla cevredekileriminkide. Lakin sonra yani ocak ayinda cook güvendigim insanlardan yari yolda birakildim ve buna karsi tabiki birsey yapamadim. Bu olay sanki beni tamamen geri firlatti ve yine basa dönmüs gibiyim. Bu insanlara karsi büyük öfkem var ve öfkemi nasil kontrol edecegimi bilmiyorum, genel olarak bastiriyorum bu duygumu lakin bazen öfke patlamalarim oluyor. Ve ayrica kimseye güvenim kalmadi. MMPI kisilik testini yaptim online bir uzmanda Orta derece depresyonda oldugum cikti ortaya ve asiri derece sevgiye ve ilgiye ihtiyac duydugumu.
Simdi benim sorum, bu sorunlardan nasil kurtulabilirim? Ben ic cocugum istediklerini yerine getiriyorum lakin yinede mutsuzum...
Bu arada 26 yasindayim, ve hicbirzaman bir uzmandan destek almadim (cünkü özüne güvenen nadir psikolog var, dolayisiyla bana yardim edebilmesi imkansiz) , ilacda kullanmiyorum. Bu problemlerimi kimseye anlatmadim cünkü güvendigim biri yok!! 

Saygilarimla

Cevaplar

uzman
Serhat Öncüler
05.05.2014 07:53
Merhaba Sibel Hanım,

3 yıldır devam eden bazı takıntılarla mücadele ettiğinizden bahsetmişsiniz. Ve sonrasında yaşadığınız bazı olaylarla sık öfkelenme ve kontrol etmekte zorlanma da şikayetlerinize eklenmiş. Bana öyle geliyor ki yaşamınızın zor bir dönemindesiniz. Böyle zamanlarda sosyal destek mekanizmaları (destegini hissettiginiz yakınlarınızın arkadaşlarınızın yanınızda olması, onlarla paylaşmak gibi) çok önemli bir hala gelir. Güvenmekte zorlanmanız sıkıntılarınızı kendi içinizde çözme uğraşına sebep olacaktır. Belki bu dönemde artık bir uzman (psikiyatri uzmanı veya psikoterapist) ile görüşmeyi düşünebilirsiniz. Uzun soluklu bir süreç gibi kurmayın kafanızda bir iki görüşme yaptıktan sonra tekrar karar verirsiniz devam edip etmemeye. Sİzin dışınızda birinin yaşadıklarınızı değerlendirmesi ve fikirlerini sizinle paylaşması iyi olabilir. En azından zararını görmezsiniz. 

Sağlıklı günler diliyorum