Yeme bozukluğu

uye
arabella
13.02.2014 20:31

Durum : Kapalı (14.02.2014 14:49)
Merhaba Adem Bey;
Uzun zamandır normal insanlar gibi yeme düzenimin olmadıgının farkındaydım ancak hiç bir uzmanla görüşmeye çalışmadım. Hep erteledim. 
Sanırım ileri derecede yeme bozukluğum var. 21 yaşında bir üniversite öğrencisiyim, kadınım. Hayatım boyunca hep kiloluydum ancak belirli periyodlarda yaptığım diyetlerle totalde 35 kilo vererek 50 kiloya kadar düşmeyi başardım. İlk 20 kilosunda çok caba sarfetmemiştim ancak bu yaz yaptıgım katı diyetle beraber hayatım altüst oldu diyebilirim. Nerdeyse hiçbirşey yemeden günlerimi geçiriyordum ve bu durumdan mutluydum da. Yemediğim her günü zafer sayıyordum. Hızlı ve saglıksız bir şekilde zayıfladım. Ve bu konuda takıntılı hale geldim. Aslında hala daha şikayetci değilim bu konudan. Son beş aydır yine kendimi aç bırakarak bir hafta dayanıyorsam geri kalan bir haftada yeme nöbetleri geçiriyorum. Şişene kadar ne bulursam yiyorum. Ve ara vermiyorum. sonra pişman olup yine bikaç gün birşey yemiyorum, sonra yeniden yeme atakları peydah oluyor. Böyle bir kısır döngüye ulaştı ve bunun neticesinde 7 kilo aldım. 
Hiçbirşey yememeye o kadar odaklanmısım ki sabahları düzgün bir şekilde kahvaltı etsem bile bunun diyetime ihanet oldugunu düşünüp geri kalan zamanımı da yiyerek geçiriyorum. Sürekli ağlıyorum, kendimi iğrenç, obez hissediyorum.
Yemek yemekle aramda düzelemicek bir sorun olustu. Bir an önce aldıgım kiloları vermezsem daha da mutsuz olucam.
O hafta kilo vermediysem okula bile gitmiyorum kimse beni şişman görmesin diye.

Vereceğiniz tavsiyeler benim için çok önemli, şimdiden teşekkürler.

Cevaplar

uzman
Adem Esen
14.02.2014 14:49
Merhaba;
Öncelikle beslenme programınızın sağlıklı bir zemine oturtulması için bir diyetisyene gitmenizi ve onunla birlikte ideal kilonuza uygun bir program hazırlamanızı öneririm. Bundan sonrasında ise; şayet belirlediğiniz programı uygulayamıyor ve yazınızda bahsettiğiniz düşünceleriniz değişmiyor, bu düşüncelerinizden dolayı rahatsızlık hissediyorsanız, durumunuzu psikolojik yönleriyle değerlendirmek daha doğru olacaktır. 
Tavsiyeme uygular ve bir diyetisyen ile birlikte beslenme programı hazırladıktan sonra şikayetleriniz devam ederse tekrar görüşebiliriz.
Kolay gelsin...